APC Convention: Lists of newly sworn-in party leaders

The ruling political party in Nigeria, All Progressives Congress, (APC), has made the lists of its newly sworn-in leaders available after the keenly contested positions were concluded.

The chairman of the convention committee, Abubakar Badaru, who made this announcement on Sunday evening reiterated that 6,800 delegates were accredited before the contest.

He said, “We have accredited 6800 delegates for the convention and starting with the ex-official south East.

“I announced yesterday 18 positions unopposed. And later with the intervention of the leaders, another eight positions became unopposed making 26.”

Read the detailed lists of newly elected and sworn-in officials. Though, some others were yet to be announced as at the time of sending this report.

Nduka Ayongo – ex-officio south-south

Aminu Tumnaga- zonal woman leader

Blessing Onuhua- zonal woman leader south-east

David Okumba – zonal secretary south-south

Zuera Bakare- zonal woman leader north-west

John Uwede – zonal secretary south-east

Timothy Amah- zonal organising secretary south-east

Femi Ibedeyi – zonal organising secretary south-west

Ade Fadileri – zonal organising secretary south-south

Shuaibu Abdulrahman – zonal organising secretary north-east

Gabriel Osuori – zonal youth leader south-south

Onyeka Osimeka- zonal youth leader south-east

Laoke Olanrewaju – zonal youth leader south-west

Abubakar Sa’adu – zonal youth leader north-west

Kasim Bello Maigari – zonal youth leader north-east

Afeez Bolaji – deputy national youth leader

Abubakar Shuaib- national youth leader

Onye – deputy national woman leader

Salamatu Umar – national woman leader

George Mohgalu- national auditor

Bolaji Abdullahi – national publicity secretary

Sunday Chukuma- deputy national financial secretary

Adamu Fanda- national treasurer

Ado Oguta – deputy legal adviser

Hillary Eta- national vice-chairman south-south

Emmanuel Enukwe  – national vice-chairman south-east

Inuwa Abdulkadir – National vice chairman north west

Isah Mabuchu – deputy national auditor-

Victor – Deputy national secretary

Mustapha Salihu – National vice chairman northeast

Lawal Shuaibu – Deputy national chairman north

Emma Ibediro – National Organising Secretary

Website

Leave a Reply

*